Vojtěch Pečený
Vojtěch Pečený

mandolíny
dobra - opravy
reference
hudební aktivity
fotogalerie
odkazy
o mne
kontakt

Vojtěch Pečený

 

Hudební aktivity

Kde všude jsem hrál………

Kralupské sdružení: První kapela, ve které jsem hrál. Byla složená z muzikantů z Kralup nad Vltavou a okolí. Takovej první můj pokus vytvářet blugrassovou muziku. Moc jsme toho nevěděli a neznali, ale alespoň jsme to zkusili.

Fechtýři: stará country-bluegrassová kapela založená v roce 1973, do které jsem byl přijat přesně v roce 20-tého výročí založení v roce 1993. Kapela hrála v obsazení Mirek Boštík - kytara, Pavel Pánek - banjo, Tomáš Čapek - foukací harmonika, Honza Janda - baskytara, Marek Polčič - kytara, Luděk Lehovec - dobro a mě přijali na post mandolínisty. Kapela natočila své album v roce 25-tého výročí a nyní jsou její vystoupení velice sporadická.

Rocky Top: v roce 1994 na podzim jsem nastoupil do tohohle uskupení. Obsazení bylo bluegrassově klasický - Jirka Alva Matěk - banjo, Honza Woody Klíma - mandolína, Jirka Bílek - housle, Vratislav Indián Hůla - kytara a já jsem nastoupil jako hráč na kontrabas. Další rok odešel mandolinista a já jsem po něm hru na mandolínu převzal. S kapelou jsme toho moc na veřejnosti neodehráli. Spíš to bylo o zkoušení. Leč přece jen pár vystoupení bylo. Porta, Konkurs Zahrady, Na Beton, několik příležitostných vystoupení a nějaký country bály. Jeden půlhodinový rozhovor v Country rádiu s několika písněma. Na jaře 1996 kapela skončila. Houslista s banjistou se rozhodli pro rodinný život a už nebylo sil kapelu udržet.

Coolband: po odchodu z Rocky Topu jsem dostal lano do Coolbandu. Krystalizovala se nová sestava a po obměnách a hledání, nakonec vznikla skupina v obsazení Tomáš Čert Tovara - kytara, Mirek Vepřoň Fiedler - baskytara, Jirka Klement - banjo a já na mandolínu. Sestava byla slušně úspěšná. Hráli jsme na několika festivalech a po klubech. V roce 2000 jsme přibrali ještě na dobro Zdendu Lucáka Díky tomuto jsme dostali pozvání i do "ciziny" do Trnavy na Dobrofest, kde jsme v roce 2001 vystoupili. V roce 2001 na podzim po odchodu Jirky Klementa do kapely Vabank Unit kapela ukončila svou činnost, ale občas se setkáme a zahrajeme si.

Plyšová ryba: Pavel Womack Jukl - kytara, Mirek Vepřoň Fiedler - baskytara, Honza Seidl - banjo, Martin Cliff Bečan - bicí nástroje a já na mandolínu.

Děvín: V roce 1999 jsem založil kapelu Děvín. Obsazení bylo Láďa Wild - baskytara, David Vajda - kytara, Zdeněk Lucák - dobro a na mandolínu jsem obsluhoval já. Kapela fungovala 2 roky a měla pár vystoupení. Bohužel sestava nebyla udržitelná a po roce 2001 jsem ji rozpustil.


Kde všude teď hraju……….

Wejlet: v roce 2002 jsem se pokusil znovu založit kapelu, která by odpovídala mým názorům na to jak by měla znít muzika mnou produkovaná. Složení je následující: Pavel Womack Jukl - baskytara, Láďa Snížek - banjo, Honza Seidl - dobro, Michal Neubaer - kytara a i zde hraju na mandolínu. Vystoupili jsme na několika festivalech, ale zatím spíše hledáme svoji tvář. Na začátku roku 2003 kapelu opustil kytarista, ale již v únoru jsme získali náhradu Tomáše Ludvíčka a chystáme k světlým zítřkům………….
www.vojtechpeceny.com/wejlet/

Bez klobouku bos: další kapelou, ve které hraju je Bez Klobouku Bos. Teda už to není bluegrass, ale poctivej bigbít. Na její internetové adrese:se můžete dočíst tohle:
Kapela BEZ KLOBOUKU BOS (Kralupy nad Vltavou) vznikla v roce 1997 ve čtyřčlenném složení v klasické beatové sestavě: Štěpán Hladký (*9.1. 1976) - zpěv, kytara ; Radek Novotný (*28.2. 1972) - sólová kytara, zpěv ; Vojtěch Pečený (*14.11. 1975) - baskytara, zpěv ; Antonín Vaidl (*8.12. 1975) - bicí nástroje.
I přes toto nástrojové složení se skupina nezačala ubírat klasickým beatovým směrem, ale snaží se čerpat ze zkušeností jednotlivých členů, ať již z působení ve skupinách jiných žánrů či z jejich hudebního vzdělání. Právě proto je stylové zařazení Bez Klobouku Bos dosti obtížné. V současné době skupina hraje na funkových základech s prvky rocku, jazzu a dalších rozmanitých stylů. Po úspěšném začlenění se mezi kapely hrající pravidelně v pražských rockových klubech a koncertováním hlavně ve Středních Čechách nastal zlomový bod v dubnu roku 2000, kdy se skupina rozhodla natočit své první CD, které vyšlo v červnu téhož roku s názvem COSMOS. K nahrávání přijal pozvání též přední český hráč na foukací harmoniku Karel "Charlie" Slavík, který výrazně obohatil stávající hudbu. CD obsahuje jedenáct autorských skladeb a bylo dokončeno v rekordně krátkém čase, což s sebou přineslo i drobné nuance, ale i přesto lze považovat debut za zdařilý. No a další se dozvíte na adrese: http://www.bezkloboukubos.cz/


Festivaly a kluby, které jsem obrazil……….

Na beton v Kralupech nad Vltavou: Festiválek, který jsem spoluzakládal od ranných začátků v roce 1992, kdy se pár kapel sešlo na hřišti v Kralupech nad Vltavou. Festival se rozrostl a minulý v roce 2002 byl již 10.ročník. Od roku 1995 se odehrává v letním kině ve Veltrusích a účastní se jej pravidelně část české blegrassové špičky. Já se zúčastnil všech ročníků v různých sestavách, kterými jsem prošel.

Bluegrass advent v Kralupech nad Vltavou: V letech 1995-1997 nám zbylo něco peněz z letního festivalu Na beton a začali jsme pořádat bluegrassové večery v kulturním domě v Kralupech. Vždy jednou měsíčně pro dvě až tři kapely a asi 50 posluchačů. Bohužel se nám frekvenci nedařilo udržet a rozhodli jsme se roku 1998 udělat jeden celovečerní pořad. Vyšlo nám to na předvánoční dobu - dobu adventní a již se nám minulý rok povedl uspořádat 5. ročník http://www.kralupy.cz/clanek.php?1441. Festiválek je hojně navštěvován hlavně lidmi z Kralup nad Vltavou a okolí a zúčastňují se jej bluegrassové kapely z Čech a Slovenska.

Dobrofest v Trnavě: Nádherný celotýdení festival v rodišti bratří Dopyerů, který oslavuje dobro jako nástroj. Účastní se jej spousta bluegrassových kapel z Čech a Slovenska a každý rok je tu několik zahraničních hostů z Evropy a taky nějaká velká hvězda z USA (Jerry Douglas, Mike Auldridge). Poprvé jsem na byl v roce 1996 na druhém ročníku. V roce 2001 jsme dostali pozvání jako Coolband a proběhlo i úspěšné vystoupení. Letos už bude už bude 9.ročník. http://www.dobrofest.sk/

Řenčovská pila: malý soukromý festiválek v lese u pily u řevničovského (dříve řenčovského) nádraží. Řevničov je vesnička mezi Rakovníkem a Stochovem. Akce se koná vždy v půlce června a letos bude mít už 7.ročník. http://www.volny.cz/rencovskapila/

Jamboree ve Strakonicích: Koná se každoročně na přelomu května a června. Navazuje na dlouholeté úspěšné působení festivalu BANJO JAMBOREE ve Strakonicích. Jeho dějištěm je areál letního kina a strakonického hradu. Banjo jamboree jsme se zúčastnili jen jednou a to s Plyšovou rybou. Bohužel jsme se na scénu dostali až v pozdních večerních hodinách a ne v cela správné kondici. http://www2.strakonice.cz/jamb.php

Bluegrass marathon v Borovanech u Tachova: Vždycky první víkend v září už minulý rok už po dvadvacáté v malé vesničce Borovany u Tachova je pořádán festival Bluegrass marathon. Příjemné rodinné prostředí a dostatek piva. Hrál jsem tam několikrát a musím říct, že tam hraje velmi dobře. http://www.sweb.cz/bgmarathon/